Túl a karácsonyon és a sütis tálakon itt az idő, hogy újra mozgásba lendüljünk, még akkor is, ha odakint (ilyen enyhe) tél „tombol”.

Hogyan fuss télen?

Az egyéni csúcsokat és a legjobb időket nem télen futjuk, ez tény. A hőmérséklet csökkenésével egyenesen arányosan ürülnek ki a népszerű futópályák, már nem köröznek annyian a Margit-szigeten és a Ligetben, a közösségi futóedzések egy része is szünetel tavaszig – de ilyenkor sem kell teljesen leállni, néhány tipp betartásával élvezetes lehet a téli futás is!

Van egy nagyon különös romantikája annak, amikor kilépsz a házból, nagy pelyhekben hull a pelyhes, és ropog a friss hó a futócipőd alatt. Sajnos viszont nem társul mindig ilyen idilli kép a hidegben lenyomott futásokhoz, jellemzőbb a fagyos, sötét, csúszós, magányos edzés. Viszont látszik a lehelet és az előttünk futók lábnyomai, erősítjük az immunrendszerünket és még a zsírégetés is fokozottabb – úgyhogy a téli futás igenis buli! Csak az alábbi tanácsokat tartasd be:

Ne most kezdd el a nulláról! – Aki edzett és gyakorlott futó, annak nem kell attól tartania, hogy a hirtelen lehűléstől megfázik, hiszen a teste alkalmazkodik a megváltozott időjárási viszonyokhoz a rendszeres edzések során. Aki viszont most szeretné elkezdeni a kinti futást, annak nem igazán ajánlott – a hidegebb levegőhöz érdemes fokozatosan hozzászoktatni a szervezetet az őszi futások alkalmával. Kezdő futóknak optimálisabb ebben az évszakban az edzőtermi, futópados futás.

Melegíts be! – Alapvető szabály és minden évszakban nagyon fontos, de télen sokkal alaposabban és hosszabban érdemes felkészíteni az izmokat a futásra, mert nagyobb a sérülésveszély. Ajánlatos még benn a meleg lakásban elvégezni a gyakorlatokat és akár melegítőkrémet is használni, viszont fontos, hogy a krémek nem helyettesítik a bemelegítést, kizárólag annak részeként használható.

Öltözz rétegesen! – Felül három réteg, alul kettő ajánlott az igazán hidegebb napokon. A testtel érintkező ruhadarabok megválasztásánál mindig törekedjünk arra, hogy technikai futóruházat legyen, amik elvezetik az izzadságot, mert egy átizzadt pamut ruhadarabban könnyen megfázhatunk. Akinek nincs bélelt, téli futónadrágja, nyugodtan felveheti a mackónacit a vékonyabb technikai nadrágra… A legfelső réteg a futódzseki, aminél két fontos szempontot érdemes figyelembe venni: legyen szélálló és szellőzzön jól. Akkor vagyunk megfelelően felöltözve, ha indulásnál még egy kicsit fázunk, de néhány perc múlva bemelegszünk épp annyira, hogy ne fázzunk, de ne is izzadjunk meg túlságosan.

Tudom Anya, sapka, sál! – Nagyon fontos, hogy a fejünkre kerüljön sapka vagy fülvédő, mert a test hő-leadásának jelentős része a fejbőrön keresztül történik, így az egész testünket melegíthetjük, ha kerül a fejünkre valami. Ajánlott még a vastagabb futózokni, csősál és kesztyű használata is.

Válassz téli cipőt! – A legtöbb cipő nagyon jól szellőzik, viszont télen ennél sokkal fontosabb, hogy ne hűljön ki a lábfejünk. Természetesen a terepviszonyok is változnak ebben az évszakban: latyakban, felfagyott úton vagy kitaposott hóban futni teljes eltérő a megszokottól. Ha van lehetőséged, mindenképpen válassz speciálisan téli futócipőt, ami vízhatlan és lehetőleg vastagabb, bordázottabb talpa legyen, ami kevésbé csúszásveszélyes.

Gyűjtsd a kilométereket! – Amatőr futóként a téli időszak az alapozásé: hosszabb, egyenletes tempójú, a versenytempónknál lassabb, könnyű futást végezzünk. Nem intervallozunk, nem résztávozunk, most leginkább az állóképességhez gyűjtjük a futókilométereket. Hidegben gyorsan futni sem az izmoknak, sem a tüdőnek nem tesz igazán jót. A futás mellett érdemes kiegészítő erősítő edzéseket is végezni.

Pótold a folyadékot! – Bár télen, lassabb tempónál sokkal kevésbé érezzük, de ilyenkor is nagyon oda kell figyelni az ivásra. Fél óránál hosszabb futás esetén mindenképpen pótold az elvesztett folyadékot!

Világíts! – Sötétben futni semmivel sem balesetveszélyesebb, ha gondoskodsz arról, hogy kellően látható legyél. Fényvisszaverő ruházattal, villogókkal, kiegészítőkkel, fejlámpával megelőzheted a bajt.

Betegen nincs edzés – Betegen, lázasan vagy hőemelkedéssel télen sincs edzés. Sokkal tovább tart a gyógyulás és szövődmények is lehetnek, így nem érdemes kockáztatni. Sérülés esetén is érdemesebb kihagyni most egy hetet, mint tovább edzeni, aztán később hónapokra kényszerpihenőre szorulni.

Hazaérkezés után – Megizzadva ne maradj sokáig a se hideg levegőn, se vizes ruhában, öltözz át száraz rucikba vagy vegyél egy gyors forró zuhanyt!

A fenti hasznos tippek a joy.hu oldalán jelentek meg!


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatar placeholder